Krize.eu - Světové krize a problémy lidstva

Stránky označeny štítkem ‘hospodářství’

ekologie,ekonomika

12.11.2009

Ropný šok

Tags: , , , ,

Ropný šok

Ropný šok

K ropnému šoku dochází, když poptávka po ropě převýší její nabídku. Příčiny mohou být různé, od logistických problémů po politické důvody.

Ropné embargo v roce 1973

První a prozatím největší ropný šok začal na podzim roku 1973, když OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) záměrně snížila těžbu ropy (o asi 5%), aby mohla její cenu ovlivňovat ve svůj prospěch, a zároveň vyhlásila embargo na vývoz ropy do zemí, které podporovaly Izrael během Jomkipurské války (hl. USA a Nizozemí).

Tomuto vývoji předcházela počínající ekonomická stagnace v USA, kterou se prezident Richard Nixon pokusil zastavit odpoutáním dolaru od zlatého standardu, což vedlo k snížení hodnoty dolaru. Protože cena ropy byla (a je) určována v amerických dolarech, její vývozci za ni náhle dostávali méně. Z toho plynoucí nespokojenost a hněv arabských států vůči Izraeli vyprovokovaly OPEC k akci. Se stagnací ve Spojených státech souviselo i to, že v roce 1971, po více než století dominance, dosáhla tamní produkce ropy svého vrcholu a od té doby klesá.

16. října 1973 skokově stoupla cena americké ropy (druh Crude Light) ze tří dolarů za Barel na více než 5 dolarů. V průběhu dalšího roku se dále zvýšila na 12 dolarů za barel. V té době většina ropy pocházela z Blízkého východu a světové hospodářství bylo na ropě závislé více než dnes.

O několik měsíců později se krize zmírnila. Embargo bylo odvoláno v březnu 1974, po vyjednáváních ve Washingtonu. Zvýšené ceny ropy však přetrvaly a následná inflace způsobila sérii ekonomických recesí (viz stagflace), která trvala až do počátku osmdesátých let a ukončila dlouhotrvající období poválečné prosperity.

Z ropného šoku profitovali ropní vývozci, především země OPEC ale např. i Sovětský svaz (podle některých historiků zvýšené devizové příjmy pomohly udržet sovětskou ekonomiku nad vodou mnohem déle, než by bývala byla sama od sebe schopná). Naopak nejhůře postiženi byli dovozci ropy ve Třetím světě.

Dlouhodobé důsledky ropného embarga zahrnovaly snahy o úspory energií, objevy nových ropných nalezišť a restriktivnější monetární politiku, která se agresivněji snažila snížit inflaci. Západní Evropa a Japonsko, do té doby spíše pro-izraelské, začaly zaujímat více pro-arabská stanoviska, což vytvořilo napětí vůči USA (Spojené státy dovážely z Blízkého východu pouze 12% ropy, oproti 80% u západoevropských zemí a více než 90% u Japonska).

Výsadní postavení kartelu OPEC dlouho nevydrželo. Přispěl k tomu začátek těžby v dosud nevyužívaných nalezištích (např. v Severním moři) a nejednotnost členských zemí, z nichž některé tlačily na opětovné zvýšení produkce. Snížená poptávka po ropě, daná ekonomickou recesí, a nadměrná produkce vedly pak v polovině osmdesátých let k propadu cen.

Zdroj: Wikipedia

ekologie,ekonomika

Plynová krize

Tags: , , , ,

Plynová krize

Plynová krize

Všichni na trhu si uvědomují, že může nastat nové plynová krize. „Dříve s přerušením dodávek z východu nikdo vážně nepočítal,“ potvrzuje hrozbu šéf představenstva RWE Transgas Martin Herrmann v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN), který celý vyjde v pondělním vydání.

Kvůli hrozbě, že se kohouty ruských plynovodů stejně jako letos v zimě uzavřou, dnes probíhá v Česku simulace plynové krize. Hlavním cílem je prověření vzájemné komunikace v celém oboru plynárenství.

Chyby v komunikaci z minulosti připouští i Herrmann. „Zjistili jsme, že nemáme dost informací o tom, jaká jsou u našich velkých zákazníků technologická minima dodávek – tedy ten objem, který potřebují, aby nedošlo k poškození jejich infrastruktury. Od té doby na toto téma proběhla řada diskusí, dnes máme o těchto datech mnohem lepší informovanost než před loňskou krizí,“ řekl.

Z tohoto důvodu, ale RWE přijala několik opatření, aby předešla případnému selhání dodávek. „Rozhodli jsme se, že budeme plyn skladovat co nejdéle v zásobnících, což se dříve nedělalo. A do budoucna chystáme rozšíření dvou našich zásobníků v Tvrdonicích a Třanovicích,“ dodává Herrmann.

Náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Hüner k tomu v ranním rozhovoru pro ČRo1 – Radiožurnál uvedl, že dojde k simulaci krizové situace, která nastala letos v noci ze 6. na 7. ledna, kdy došlo k přerušení dodávek plynu. „Zásobníky v současné době jsou natolik plné a spotřeba na úrovni tehdejší by odpovídala spotřebě jen z těchto zásobníků, že jsme museli přistoupit k další simulaci totalního přerušení dodávek a dalším poruchám.“

Během simulace nemá být žádnému zákazníkovi omezena dodávka plynu. To potvrzuje i Jan Zaplatílek, ředitel odboru plynárenství Ministerstva průmyslu a obchodu. „Neprobíhají žádné závažnější problémy, nicméně vše probíhá pod kontrolou společnosti RWE Transgas Net. Dostali jsme to ohlášeno, ale vše jde podle předem stanoveného plánu,“ konstatoval.

RWE: Každý si uvědomuje, že krize může nastat

Herrmann k celé záležitosti hrozby plynové krize v rozhovoru pro HN uvedl, že jde o nepříjemnou situaci. „Musíte každý měsíc čekat, jestli se krize, kterou jsme zažili letos v lednu, nebude opakovat.“

Podle Herrmana si na trhu všichni uvědomují, že že krize může nastat. „Dříve s přerušením dodávek z východu nikdo vážně nepočítal,“ uvedl.

Počátkem roku spory mezi Moskvou a Kyjevem vedly k výpadku dodávek do Evropy. Ruský plyn zajišťuje až čtvrtinu evropské spotřeby, z čehož drtivá většina se na západ dostává přes Ukrajinu.

Poslední dobou ruský premiér Vladimír Putin již několikrát Evropu varoval, že krize by se opět mohla zopakovat. Obavy pramení především ztoho, že Ukrajina nebude schopna platit za ruský plyn.

Až 3,5 milionu lidí bez tepla

Případnou dlouhododbou krizi by podle katastrofického scénáře na vlastní kůži pocítily miliony Čechů. Vyplývá to ze zprávy o připravenosti ČR, kterou v půli října společně předložila ministerstva zahraničí, vnitra a průmyslu a obchodu vládě. Podle dokumentu by Česko vydrželo bez dodávek ruského plynu při chladném počasí s jistotou přibližně měsíc.

Délka krize bude přímo úměrná přírodním podmínkám. Při velkých mrazech mohou zásoby dojít za 14 dní, při teplotách kolem bodu mrazu vydrží i měsíc a půl.

„Poté bude muset razantně začít odpojovat velkoodběratele a až 3,5 milionu lidí může být zasaženo odstávkou tepla,“ stojí ve zprávy. „Bez tepla budou celá velká sídliště například v Praze, Opavě, Děčíně, Jihlavě a jinde.“

Na plynu je závislých napříkald 60 procent významných zdravotnických subjektů, ale také 70 procent budov pro hasiče, policisty a záchrannou službu je vytápěno plynem.

Zdroj: ihned.cz

ekologie,ekonomika

31.10.2009

Ropná krize

Tags: , , ,

Ropa

Ropa

Tak jako krev je nezbytnou tekutinou pro člověka, tak je ropa nezbytná pro většinu vyspělých ekonomik. Optimistická 60. léta vystřídal v 70. letech do té doby neznámý jev, stagflace. Spouštěcím mechanismem bylo prudké zdražení ropy. Ještě počátkem roku 1973 stál barel méně než 3 dolary, o rok později už byl na 14 dolarech. Kde se tato ropná krize vzala, co přinesla a proč se svět nepoučil?

Stejně jako každé jiné krizi předcházelo první ropné krizi období velkého optimismu. Šedesátá léta byla pro západní svět dobou velkého hospodářského rozvoje a téměř nulové nezaměstnanosti. Pod touto vnější iluzí se ale schovávala řada problémů, americká ekonomika trpěla probíhající válkou ve Vietnamu, americký průmysl ztrácel svou konkurenceschopnost, neboť v té době nástoupilo na scénu Japonsko a Německo, jejichž ekonomiky se začaly vzpamatovávat z následků druhé světové války a jejichž produkty začaly konkurovat americkému zboží.

Takováto situace by v dnešní době vedla k oslabení amerického dolaru (profil, názory), zboží amerických výrobců by se tak stalo levnějším, japonské a německé zboží naopak dražším a opět by nastala rovnováha. Tehdy však neexistovaly volné devizové trhy jako dnes a znehodnocení měn bylo spíše politickým rozhodnutím. USA na počátku 70. let nechtěly o oslabení dolaru ani slyšet, nicméně tzv. Bretton-Woodský systém, který od konce války držel kurz dolaru ke zlatu na úrovni 35 dolarů za trojskou unci (31,1 gramu) a současně garantoval směnitelnost dolaru za zlato v tomto kurzu, už přestával být udržitelný.

Směnitelnost pro kohokoliv sice skončila už v 60. letech, tato možnost zůstávala jen pro centrální banky zemí zúčastněných v systému, pro které byl požadavek něčeho takového politicky nevhodný. Přesto, když prezident Nixon v srpnu 1971 vyhlásil konec směnitelnosti dolaru za zlato a devalvaci (administrativní snížení jeho hodnoty dolaru), byl to šok. Výsledkem byl především růst cen a pokles reálné hodnoty dolaru.

To byl ale mimo jiné problém i pro vývozce ropy, kteří za ni dostávali zaplaceny stejné částky v dolarech, za které si ale mohli koupit méně zboží než dříve. Něco se muselo změnit. Íránský šáh, tehdy největší americký spojenec na blízkém východě, řekl v roce 1973 v rozhovoru pro New York Times: „Samozřejmě, že ceny ropy porostou… Vždyť jste (myšleno západní země) zvýšili ceny obilí, které nám prodáváte o 300 %, to samé se týká i cukru a cementu… Kupujete naši surovou ropu, a pak nám ji zpátky prodáváte ve formě zpracovaných chemikálií za stonásobek ceny, kterou jste nám zaplatili… Bude jen fér, když od nynějška budete za ropu platit více. Řekněme 10krát více.“ Jeho slova se brzy naplnila.

Politika záminkou

Naplnění jeho slov přišlo velkou oklikou. Počátkem října 1973 během židovského svátku smíření (Jom Kipur) Egypt a Sýrie napadly Izrael. Ten se velmi rychle vzpamatoval a během několika týdnů zahájil protiútok. Arabské země čelící riziku porážky vytáhly ropnou kartu – zastavily dodávky především do USA a Nizozemí a výrazně omezily dodávky ostatním západním zemím, které obecně považovaly za spojence Izraele.

Cílem bylo donutit tyto země, aby přestaly podporovat Izrael. Druhým důsledkem, pro arabské země velmi příznivým, byl prudký růst cen ropy. Ještě počátkem roku 1973 stála ropa méně než 3 dolary za barel (158,8 litru), o rok později už byla na 14 dolarech.

Stejně jako v případě Ruska v roce 1998 (viz sloupek i levná ropa škodí) byly ceny ropy v roce 1973 jen spouštědlem, které provalilo skryté problémy západních ekonomik. Ty dosud stály do značné míry na předpokladu levné ropy. Vysoká cena ropy znamenala vysoký růst cen, růst hospodářství se přitom zastavil a většina světových ekonomik se ocitla ve fázi stagflace. To je stav, kdy ekonomika neroste, je vysoká nezaměstnanost, což je stav nazývaný stagnace, současně však také dochází k inflaci, tedy rostou ceny, což však do té doby bývalo spojováno pouze s obdobími hospodářského růstu.

Byť rozhodně nešlo o krizi srovnatelnou s 30. lety, přesto prudký růst nezaměstnanosti a zhoršení ekonomické situace většiny obyvatel ukončil optimismus 60. let, který věřil v neustálý růst a stále větší blahobyt. Přízrak masové nezaměstnanosti a sociální krize se opět stal reálnou hrozbou.

Nikdo se nepoučil

Ropná krize ukázala západnímu světu, jak může být nebezpečné být závislý na dovozu energie. Moc se však nezměnilo. Když v roce 1979 svrhla íránská revoluce šáha (toho citovaného výše), v nastalé panice došlo k růstu cen ropy na ještě vyšší úrovně – kolem 40 dolarů (85 dolarů v dnešních cenách – tedy nejvyšší cena v historii). Následná krize byla sice menší než krize poloviny 70. let, opět se však nikdo nepoučil a energetické krize se od té doby pravidelně opakují.

Tou poslední byl prudký růst cen ropy v druhé polovině loňského roku. O tom, že světová ekonomika je přece jen pružnější svědčí to, že vyjma odvětví na ropě silně závislých (například letecká doprava) nemělo loňské zdvojnásobení cen tak závažné hospodářské důsledky jako předchozí energetické krize. Současně jsme ale poznali, že naše závislost na ropě je pořád stejná a bohužel to tak asi zůstane do okamžiku než veškerá ropa dojde.

Důkazem je reakce spotřebitelů, kteří na všechny krize rychle zapomínají. Příkladem mohou být automobily. Na americký automobilový průmysl měla krize roku 1973 (ale i 1979) zničující důsledky. Jeho typickým produktem byli především „benzínoví žrouti“ určení do prostředí, kde ceny benzínu jsou nízké. Jakmile se ale ceny prudce zvýšily, američtí spotřebitelé začali nakupovat malá úsporná auta, která však vyráběly spíše japonské automobilky. Ropná krize tak uvrhla do problémů americké automobilky a naopak pomohla japonským. Hořkou ironií pak pro americké automobilky bylo, že když konečně začaly nabízet malá auta (vývoj nového modelu většinou trvá několik let), bylo po ropné krizi a spotřebitelé si opět nelámali hlavu s tím, kolik jejich vůz „žere“ a chtěli především benzínové žrouty.

Zdroj: Penize.cz

ekonomika

Hospodářská krize

Tags: , , ,

Mince

Mince

Světová ekonomika je nyní v nejhorším stavu od Velké hospodářské krize, tvrdí OSN.

Celosvětově klesne v příštím roce hrubý domácí produkt o 0,4 procenta. Spojené státy, Evropa a Japonsko pak mohou zažít ještě strmější pád. Letos rostla globální ekonomika o 2,5 procenta, a předloni dokonce o 3,8 procenta.

Součástí zprávy jsou ale i optimističtější scénáře. Podle nich by světová ekonomika mohla růst o jedno procento, nebo dokonce o 1,6 procenta.

Ekonom OSN a autor studie Rob Vos je však pesimistou. „Každým dnem se blížíme pesimistickému scénáři a poklesu globálního HDP,“ cituje jeho slova britská BBC.

A kdo na to doplatí nejvíce?

Rozvojový svět. Země přijdou o půjčky, sníží se jejich vývoz a centrum pozornosti Západu se víc než kdy jindy odkloní od boje s chudobou k potýkání se s vlastními problémy: krachy velkých finančních institucí, nebo rostoucí nezaměstnaností.

Peníze, které dosud plynuly na rozvojové programy, tak vstřebají podpůrné plány na zajištění likvidity bank, vytvoření nových pracovních příležitostí nebo záchranu důležitých podniků.

Vosovo mínění ostatně už nyní částečně potvrzuje mezinárodní konference OSN o financování pro rozvoj. „Absence hlav států dokazuje, že bohaté země ve skutečnosti nemají zájem tento problém řešit,“ postěžovala si v jejím průběhu v rozhovoru pro agenturu Reuters Sasja Bokkerinková, šéfka delegace humanitární organizace Oxfam.

„Nezbývá nám než hlasitě volat: měli byste být tady a měli byste usilovně přemýšlet, kde najít zdroje na financování rozvoje.“

 
Zdroj: aktualne.cz

ekonomika

Finanční krize

Tags: , , ,

Dolar

Dolar

Současnou finanční krizi, která nyní ovlivňuje dění na kapitálových trzích po celém světě, odstartovaly již před rokem problémy na hypotéčním trhu ve Spojených státech. Hypoteční agentury Freddie Mac a Fannie Mae se tehdy dostaly do vážných problémů a v USA propukla krize na hypotečním trhu.

Hypoteční banky Fannie Mae (Federal National Mortgage Association) a Freddie Mac (Federal Home Loan Mortgage Corporation) byly zřízeny vládou USA za účelem získávání fondů na financování hypoték. Fannie Mae byla založena americkým Kongresem v roce 1938 ve snaze oživit americkou ekonomiku, která trpěla následky deprese z první poloviny třicátých let. V roce 1968 byla Fennie Mae privatizována a současně jí byla vytvořena protiváha v podobě Freddie Mac, která měla zajistit volnou soutěž mezi oběma společnostmi a zabránit tak monopolizaci trhu s hypotéka mi.

Začalo to boomem na realitním trhu

Pro USA byl začátek nového tisíciletí nepříznivý. Americká ekonomika se v roce 2001 propadala do recese. Americký Fed reagoval snížením úrokových sazeb až na 1%, kde byly naposledy v roce 1958 a kde se navíc ustálily na celých dvanáct měsíců. Právě nízké úrokové sazby dokázaly více než kdy jindy oživit aktivitu Freddie a Fannie. Následoval boom na americkém trhu s bydlením a hospodářské výsledky obou hypotečních agentur v následujících letech byly velmi příznivé. Hypotéky dostávali i méně bonitní klienti.

Poté však přišlo prudké oslabení tempa růstu cen nemovitostí a posléze i jejich propad. Spolu se zvýšením úrokových sazeb a jiných nákladů začal výrazně narůstat počet opožděných plateb. Kromě počtu opožděných plateb z hypotečních úvěrů začal dramaticky narůstat také počet propadlých zástav. Přibývalo tedy zadlužených nemovitostí, které si majitel nemohl dovolit splácet. V souvislosti s výrazným poklesem cen nemovitostí začaly Freddie a Fannie realizovat ztráty, které se vyhouply až na 11 mld. dolarů. Obě hypoteční agentury se tak dostaly do vážných potíží.

Vládní zásah byl nevyhnutelný

Obě instituce buď vlastní, nebo spravují hypotéky v objemu 5,5 bilionu dolarů, což je necelá polovina celého hypotečního trhu ve Spojených státech a téměř 40% amerického HDP. Obrovské jmění, které spravují je řadí mezi společnosti, jejichž kolaps, ač třeba jen jedné z nich, by způsobil velkých chaos na finančních trzích doma i po celém světě. Americká vláda se proto letos v září rozhodla převzít kontrolu nad oběma hypotečními agenturami.

Jeden pád za druhým

Bankrotem hypotečního trhu tedy propukla krize, která dále pokračovala pádem renomovaných investičních bank na Wall Street. Z pětice největších investičních bank tak přežily se značnými problémy pouhé dvě: Morgan StanleyGoldman Sachs. Dne 16. 3. 2008 se dostala do vážných potíží první z pětice velkých investičních bank. Banka Bear Stearns byla prvním velkým finančním ústavem, který zničila krize na úvěrových trzích, měla potíže od poloviny roku 2007 kvůli propadu hypotečního a úvěrového trhu. Koupila ji JPMorgan Chase & Co. Přesně na půli letošního září, tedy na 15. 9. připadá pád Lehman BrothersMerrill Lynch. Zatímco Merrill Lynch byla převzata druhou největší americkou bankou Bank of America, úpadek investiční banky Lehman Brother znamenal konec této instituce. Krach investiční banky s téměř 160 letou historií způsobil pád akciových trhů po celém světě a silně otřásl důvěrou ve stabilitu dalších finančních institucí.

Nekrachovaly ovšem jen investiční banky. V červnu zkrachovala IndyMac, jednalo se o třetí největší bankovní úpadek v poválečné historii USA. Největší americká spořitelna Washington Mutual se zasloužila o vůbec největší krach v historii bankovního sektoru USA. Ke konci září 2008 se dostala do potíží šestá největší americká banka Wachovia. Před pádem ji ale zachránilo převzetí největší americkou finanční skupinou Citigroup.

Do potíží se v souvislosti s krachem hypotečního a úvěrového trhu dostala také již zmíněná Citigroup. Není sice přímo ohrožená krachem, ale zato se potýká s výraznou ztrátou ve svém hospodaření. Již delší dobu byla v potížích také AIG (American Insurance Group), protože vykazovala tři čtvrtletí po sobě ztrátu. Tuto ztrátu způsobovala především krize hypotečního a úvěrového trhu, kde AIG hraje klíčovou úlohu v pojišťování rizikových operací finančních institucí na celém světě. Tato instituce je označována za „too big to fail“ – tedy instituci, jejíž krach byl způsobil vážné ekonomické problémy. Proto AIG nakonec pomohla americká centrální banka Fed. Krátkodobě jí půjčila 85 miliard dolarů, přičemž výměnou za tuto půjčku americká vláda převzala 79,9% akcií AIG. Největší pojišťovna světa AIG je tak de facto zestátněna.

 
Zdroj: finance.cz

ekonomika

Ekonomická krize

Tags: , , ,

Peníze

Peníze

Celosvětová ekonomická krize byla v roce 2008 naznačena několika důležitými indikátory. Prvotní příčinou byla americká hypoteční krize 2007, která postupně přerostla ve světovou finanční krizi 2008, významnou roli sehrála rovněž vysoká cena ropy v první polovině roku 2008, která vedla k poklesu reálného HDP a zvedla spotřebitelské ceny. Cenu ropy hnaly vzhůru spekulativní obchody (penzijní a hedgingové fondy nakupovalykomodity, aby snížily riziko portfolia pramenící z akciových trhů), slabý dolar a rostoucí poptávka Číny před olympiádou. Když na podzim 2008 naplno udeřila finanční krize, smetla nejen přední světové banky a akciové trhy, ale i cenu ropy. Ta se z červencového maxima (147 USD za barel) propadla během dvou měsíců o třetinu, její pád pokračoval, až na konci roku 2008 prolomila hranici 40 USD za barel.

Dle OSN čelí světová ekonomika největšímu poklesu od Velké deprese ve třicátých letech 20. století. To se potvrdilo i v odhadu ekonomického růstu pro rok 2009. Mezinárodní měnový fond ve své prognóze z ledna 2009 uvedl, že globální ekonomický růst spadne v roce 2009 na 0,5%, zatímco v roce 2008 dosahoval 3,4%. Přitom ještě listopadu 2008 činil odhad růstu pro rok 2009 2,2%. V březnu 2009 přinesl bankovní dům Goldman Sachs daleko pochmurnější odhad – podle něj by měla světová ekonomika v roce 2009 klesnout o 1,0%. Rovněž Světová banka očekává první propad globální ekonomiky od roku 1945. Možnost sestupné revize svého odhadu až do záporných hodnot naznačil i MMF. Příčinou prohlubování krize je, že i přes velký rozsah politických rozhodnutí a akcí zůstavají finanční toky nadále pod tlakem, a táhnou reálnou ekonomiku dolů. Stále nedošlo k obnovení důvěry investorů a spotřebitelů v řešení podnikaných na záchranu ekonomik. Nadále klesají ceny aktiv, ubývá bohatství domácností a tím pádem klesá spotřebitelská poptávka.

Zdroj: Wikipedia.org